Studio JZK     Druczek   Warsztat   Serwis   Majster   Fakturzysta   Rolnik   Hotel   Lokator   Kancelaria   Mecenas   Szkoła   Gabinet  

Blog programistów

wtorek, 30 czerwca 2015

W dniu 30 czerwca biuro JZK jest nieczynne. Zapraszamy 1 lipca w standardowych godzinach pracy.

Administrator: Ulepszenia w module. Teraz podczas podglądu bazy danych świeże obiekty są automatycznie podświetlane na zielono, pozwala to szybko zlokalizować aktualne wpisy.

Administrator: Nowa funkcja automatycznej naprawy bazy danych. Teraz można prawie automatycznie naprawić bazę danych w oparciu o tworzone na bieżaco kopie zapasowe.


poniedziałek, 29 czerwca 2015

Sieci: Ulepszona procedura synchronizacji w sieci. Pliki odpowiadające za synchronizację są teraz przechowywane w podfolderze NET, nie kolidując z normalną pracą. Folder ten ma ustawiony automatyczny monitoring ze strony systemu operacyjnego, dzięki czemu nie ma potrzeby pulsacyjnej synchronizacji co n sekund, co spowalniało pracę programu, a jednocześnie jakakolwiek zmiana (np. uruchomienie kolejnego stanowiska) będzie teraz zauważona natychmiast, bez poślizgu.


sobota, 27 czerwca 2015

Co warto utrzymywać markę Fakturzysta? Niedługo pojawi się ankieta. Chcemy się dowiedzieć, czy według Państwa warto utrzymywać Fakturzystę jako osobną markę, a jeśli tak, to czy ograniczyć ją tylko do podstawowych opcji fakturujących. Z rozmów z użytkownikami okazuje się, że dużo bardziej cenią sobie Druczka, Fakturzysta jest tylko niepotrzebną konkurencją. Nasz pomysł jest taki, żeby zostawić Druczka jako markę premium na poziomie aktualnego Druczka PRO, zaś Fakturzystę pozostawić jako program podstawowy, bez księgowania etc. Czyli obecny Druczek Start zamieniony zostałby na Fakturzystę, a Fakturzysta PRO zamieniony zostałby na Druczka. Docelowo pozbylibyśmy się podziału na poziomy licencji, co wszystkim ułatwi życie. Ale chcemy mieć twarde dane, dlatego pojawi się ankieta.

Warsztat: Dostępne wygodne filtrowanie po statusie. Teraz wprowadzane własne statusy napraw trafiają na listę rozwijalną, która można wykorzystać do sortowania. Funkcja jest praktyczna i pozwala na lepsze uporządkowanie zleceń według własnych kryteriów.


piątek, 26 czerwca 2015

Systemowe: Drobne poprawki techniczne. Rozwiązano problem z uporczywym zapamiętywaniem niektórych filtrów w zakładce Faktury. Pozostaje standardowa opcja zapamiętywania filtrów z rozwijanych list, natomiast filtry tekstowe nie będą już nigdy zapamiętywane.


czwartek, 25 czerwca 2015

Bazy danych: Wprowadzono kilka dodatkowych zabezpieczeń. Synchronizacja danych powoduje utworzenie specjalnego znacznika, którego obecność powstrzymuje inne kopie programu przed synchronizacją. Zabezpiecza to przed jednoczesnym dostępem z kilku stanowisk, co mogło powodować problemy w sieci.

Bazy danych: Automatyczna procedura odzyskiwania danych. Jeśli coś poszło nie tak i plik danych jest uszkodzony, z reguły dane po tym uszkodzeniu są spokojnie do uratowania. Teraz wszystko dzieje się automatycznie - jeśli program sygnalizuje błąd, od razu oferuje możliwość jego naprawy, wraz z przebudową pliku, więc wystarczy tylko kilka kliknięć i koniec stresu. Plik z uszkodzeniem zostaje zapisany w folderze kopii zapasowych w formacie ZIP, można go następnie przesłać do nas do analizy.

Systemowe: Drobne porządki. Ograniczono ilość plików i folderów tworzonych przez program.

Ostrzegamy przed korzystaniem z folderów prywatnych. Z jakiegoś powodu mniej obeznani użytkownicy dla specyficznie rozumianego porządku instalują program na siłę w folderze Program Files, na Pulpicie, w Dokumentach albo w różnych innych folderach systemowych. Tego NIGDY nie należy robić, bo foldery prywatne są folderami wirtualnymi i w przypadku przelogowania użytkownika po prostu znikają. Program potrzebuje do pracy twardego, fizycznego folderu na dysku o krótkiej nazwie, naprawdę dobrym pomysłem jest standardowe c:\jzk i c:\jzk\dane.

Ostrzegamy przed korzystaniem z synchronizatorów. Ostrzegamy przed samowolnym używaniem narzędzi typu Dropbox etc, bowiem taki synchronizowany folder jest niestabilny i grozi utratą danych, jeśli nie pracujemy w trybie sieciowym.


środa, 24 czerwca 2015

Tożsamości: Przełączono obsługę tożsamości na nowy format. Dla zapewnienia bezpieczeństwa danych przyjęto zasadę, że przełączenie tożsamości może odbywać się wyłącznie w momencie wyboru tożsamości na starcie programu. Ta opcja domyślnie jest włączona, można ją wyłączyć, wtedy przełączenie tożsamości nie będzie możliwe aż do czasu kolejnego włączenia tej opcji.

Tożsamości: Uruchamiaj program od razu w wybranej tożsamości. Jeśli stale korzystamy z kilku tożsamości, można teraz łatwo przygotować skrót do danej tożsamości na pulpicie - opcja dostępna jest pod prawym klawiszem myszy. Wtedy program z tego skrótu od razu uruchomi się w we wskazanej tożsamości, a przy użyciu skrótu standardowego nadal mamy dostęp do standardowych opcji wyboru.

Tożsamości: Wygodny wybór tożsamości na starcie programu. Okno wyboru tożsamości teraz pokazuje datę, kiedy tożsamość była użytkowana po raz ostatni. To doskonałe rozwiązanie, ułatwiające pracę. Przy okazji ulepszono kilka komunikatów wyświetlanych na starcie programu, dadzą przyjemniejsze wrażenie dla osób dopiero rozpoczynających pracę z programem.


wtorek, 23 czerwca 2015

Kopie zapasowe: Nowy system bezpiecznych kopii zapasowych. Teraz każdy zmieniany lub tworzony obiekt zapisywany jest na specjalnej liście, odrębnej dla każdej sesji programu. Nawet jeśli obiekt zostanie następnie usunięty albo z jakiegoś powodu plik bazy danych zostanie uszkodzony, bez problemu będzie można odtworzyć jedną ze starszych wersji danego obiektu. Przy okazji daje to dodatkową możliwość weryfikacji zmian poczynionych na różnych stanowiskach.

Kopie: Przygotowano podgląd nowych kopii zapasowych. Można teraz podejrzeć każdy plik kopii zapasowej, przy okazji ucząc się, jak działa ten nowy system, a działa całkiem wydajnie. Opcje można znaleźć w module Administrator pod prawym klawiszem myszy. System będzie rozwijany, przygotujemy specjalne narzędzie do automatycznego wykorzystywania tych kopii. Zmieniono odpowiednio opisy w menu.

Kopie zapasowe: Ctrl+S zapisuje teraz kopię zapasową danych. Udostępniono zawsze aktywną opcję Ctrl+S, która powoduje teraz też zapisanie pliku kopii. Jeśli plik nie zostanie zapisany wcześniej, zapisywany jest podczas zamykania programu. Ponieważ nazwa pliku zawiera ID instalacji, ID procesu oraz bieżącą datę, ten schemat jest kompletnie niewrażliwy na ewentualne perturbacje pomiędzy stanowiskami. Kopie zapisywane są w podfolderze Backup, zawartym w folderze wybranej tożsamości - lub w folderze c:\jzk\dane\backup, jeśli nie wybrano tożsamości.


poniedziałek, 22 czerwca 2015

Faktury: Łatwe dodawanie kontrahenta w oknie faktury. Podczas tworzenia nowej faktury dostępna jest możliwość szybkiego dodawania nowego kontrahenta. Wcześniejsze rozwiązanie dla niektórych użytkowników było z jakiegoś powodu nieczytelne. Teraz udało się nawet dodać gustowna ikonkę.


sobota, 20 czerwca 2015

Systemowe: Automatyczne NAPISZ DO JZK w razie awarii. Wykrycie przez program problemu z odczytaniem bazy danych skutkować teraz będzie automatycznym wykonaniem kopii uszkodzonych danych oraz propozycją ich niezwłocznego przesłania do JZK w celu analizy i ewentualnej naprawy. Ułatwi to kontakt w sytuacji kryzysowej, a jednocześnie zapobiegnie wtórnej utracie uszkodzonych danych. Po wykonaniu kopii można bezpiecznie skorzystać z dostępnej w Administratorze opcji przebudowy danych, która pozwoli usunąć z bazy problematyczne obiekty.

Sieci: Poradnik pracy w sieci. W przyszłym tygodniu dostępny będzie nowy poradnik konfiguracji sieci i baz danych, zawierający zaktualizowane informacje.

Tożsamości: Zablokowano zmianę tożsamości podczas pracy w sieci. Jeśli program pracuje w trybie sieciowym, funkcje dostępu do listy i zmiany tożsamości będą wyłączone, w celu zachowania bezpieczeństwa danych. Zmiana tożsamości dostępna będzie dopiero po przełączeniu programu na tryb na wyłączność. Nowa, domyślnie włączona opcja wyboru tożsamości na starcie programu - jeśli masz więcej niż 1 tożsamość, uruchomienie programu będzie możliwe dopiero po wybraniu tożsamości do uruchomienia. Zapobiega to problemom podczas pracy w sieci, można poza tym uruchomić od razu każdą kopię programu w innej tożsamości.

Warsztat: Kilka przydatnych ulepszeń. Dodano możliwość wprowadzenia dowolneeg własnego statusu zlecenia, z automatycznym tworzeniem słownika statusów. Dodano możliwość edycji numeru zapisanego zlecenia.


piątek, 19 czerwca 2015

Przypominamy: 19-22 czerwca biuro JZK jest nieczynne. Jak już informowaliśmy, w dniach 19 czerwca (piątek) oraz 22 czerwca (poniedziałek) biuro JZK nie będzie czynne. Również w dniu 30 czerwca (wtorek) nasze biuro będzie nieczynne. W kwestiach technicznych zachęcamy do przesyłania zgłoszeń z usługi NAPISZ DO JZK, dostępnej w menu Pomoc każdego programu.


czwartek, 18 czerwca 2015

Chmura: Usługa Chmury IMAP zostałą wyłączona. W związku z niezgodnością usługi z Windows 10, a także zdarzającym się ciągle fałszywym rozpoznawaniem przez programy wirusowe, usługa Chmura IMAP zostanie niestety wyłączona. Nie jest też możliwe już synchronizowanie baz w ten sposób. Większość użytkowników i tak korzysta z usług typu Dropbox, OneDrive etc. W Windows 10 dołożymy starań, aby bezproblemowo dało się korzystać z wbudowanych usług chmury.

Systemowe: Zmiany techniczne przyspieszające pracę. Odczyt bazy danych nie powoduje teraz zapisu danych na dysku, a więc nie powoduje zmian w zawartości folderu, co zmniejsza częstotliwość koniecznej synchronizacji podczas pracy w sieci.

Systemowe: Dołączono manifest zapewniający pracę w Windows 10. Dystrybucja programów JZK zawiera teraz tzw. manifest, dający możliwość swobodnej pracy w Windows 8/8.1/10 z prawidłowym rozpoznawaniem wersji systemu operacyjnego i z udostępnieniem najnowszych dostępnych narzędzi systemowych. Oprogramowanie JZK będzie teraz rozpoznawane przez system jako zaktualizowane do Windows 10. Pierwszy widoczny efekt to prawidłowe rozpoznawanie wersji Windows 8.1 jako 8.1, a Windows 10 jako Windows 10. Wcześniej system zwracał numer 8 albo widoczne było oznaczenie 6.3 lub 6.4. Zresztą miło zauważyć, że Microsoft kończy ze schizofrenią, w której Windows 7 było widoczne jako wersja 6.2, Windows 8 jako wersja 6.3, a pierwsze wersje Windows 10 jako wersja 6.4. Jak widać najprostsze rozwiązania zawsze przychodzą najtrudniej, chociaż nadal my jako programiści nie możemy użyć kodu Windows 10, tylko piszemy 8e0f7a12-bfb3-4fe8-b9a5-48fd50a15a9a...

Faktury: Drobne korekty w oknie fakturowania.


środa, 17 czerwca 2015

Sieci: Poprawiona kontrola wersji między stanowiskami. Teraz jest prościej, a komunikat o niemożności zaakceptowania konkurencyjnych zmian jest bardziej czytelny (wyjdź z okienka, zsynchronizuj dane i spróbuj po raz kolejny). Dopracowano kontrolę wersji, teraz występuje dopiero przy próbie akceptu zmian, zatem bez problemu można wejść w szczegóły dokumentu nawet wtedy, gdy został zmodyfikowany gdzieś indziej przez kogoś innego.

Sieci: Korekty, bo nie wszystko wyszło, jak powinno. Okazało się, że są osoby, pracujące rzecz jasna w trybie Windows XP, u których na przykład brakuje pamięci podczas pracy w sieci. Dlatego automatyczną synchronizację i w ogóle pracę w sieci wprowadzamy jako opcję, trzeba włączyć ją w ustawieniach programu. Jest nowe ustawienie ZEZWÓL NA PRACĘ W SIECI. Dzięki temu osoby nie zainteresowane pracą w sieci mają możliwość szybszej pracy.

Sieci: Autoprzebudowa dostępna jako domyślnie włączona opcja. Ostatnio zamykana kopia programu wykona przebudowę zmienionych baz danych, co pozwoli na higienizację baz danych i rozwiąże niektóre problemy.


wtorek, 16 czerwca 2015

Sieci: Automatyczne synchronizowanie jest już dostępne. Włączono synchronizację danych w czasie rzeczywistym, tak szybko, jak otrzymane zostanie powiadomienie od systemu operacyjnego o zmianach w plikach, ale po upływie 3 sekund i nie częściej niż 1 minutę od poprzedniej synchronizacji, żeby kopie programu nie wpadły w pętlę synchronizacji. Dodatkowo nadal działa F5 do ręcznego odświeżania w razie potrzeby. Pracujemy jeszcze nad zniesieniem kilku ograniczeń, w szczególności synchronizacja nie jest jeszcze tak wydajna, jak być powinna.

Systemowe: Ostrzegamy przed pracą w trybie pseudo Windows XP. Uruchomienie programu w trybie zgodności z systemem Windows XP w systemach Windows 7 lub wyższym sprawia, że wszystkie dawno rozwiązane problemy wracają jak bumerang. Jeśli program jest uruchomiony w systemie wyższym, a na ekranie widać ostrzeżenie o Windows XP, oznacza to, że włączono tryb zgodności. Należy uruchomić okno właściwości pliku jzk.exe oraz druczek.exe lub podobnego i za kazdym razem upewnić się, że wyłączono opcję uruchamiania w trybie zgodności.

Sieci: Dodatkowy monitoring pracy w sieci. Podczas pracy na kilku stanowiskach jednocześnie program prezentuje prostą i czytelną informację w głównym oknie programu. Po wykryciu pracy sieciowej program zachowuje się inaczej. Usunięto irytujące ostrzeżenie na starcie programu, że aktywna jest jakaś inna kopia programu.

Warsztat: Drobne korekty. Skrócono długość wyświetlanych tekstów awaria/wykonać w tabeli zleceń, teraz mieszczą się mniej więcej 3 linie tekstu.


poniedziałek, 15 czerwca 2015

Systemowe: Bardzo ważne zmiany podczas pracy w sieci. Podczas pracy w środowisku sieciowym (licencja sieciowa + więcej niż 1 uruchomiona kopia programu) program zapewnia teraz możliwość swobodnej edycji każdego obiektu. Znika wcześniejszy problem tzw. górek i braku miejsca na zapisanie zamienionego obiektu, wtedy po prostu dane zapisane są w osobnym pliku JZZ. Po wykonaniu przebudowy baz danych pliki JZZ są automatycznie usuwane. Czyli prosta zasada - przy pracy na wyłączność operujemy na plikach bazy danych bezpośrednio, podczas pracy w sieci operujemy na pliku bazy (który nie jest zmieniany) oraz na plikach JZZ (które są dodawane lub zmieniane wedle potrzeb). Ma to kilka bardzo ważnych implikacji: po pierwsze, znika dotychczasowa opcja aktywnej kopii bezpieczeństwa, nie będzie już oferowana. Po drugie zaś, bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej konfiguracji sieciowej.

Systemowe: Wprowadzono weryfikację wersji programu. Pliki baz danych mogą być edytowane wyłącznie za pomocą tej samej lub nowszej wersji programu. Cofanie wersji, czyli użycie starszej wersji programu, spowodować może utratę zmian lub danych, wprowadzonych po ostatniej wykonanej prawidłowo przebudowie baz danych. Na przyszłość wprowadzono blokadę - w razie wykrycia, że baza danych została stworzona w wersji późniejszej niż aktualnie używana, program prezentować będzie odpowiednią informację.

Systemowe: Uproszczono synchronizację w sieci. Po wykonaniu synchronizacji przez F5 nie jest wyświetlany komunikat w okienku modalnym, jest tylko dyskretna informacja w górnym pasku stanu. Dzięki temu można od razu kontynuować pracę, nie trzeba naciskać OK. Zmniejszono częstotliwość pracy na wyłączność.

Windows: Nowe Windows 10 ma być dostępne od 29 czerwca. Wygląda więc na to, że i nowe wersje Druczka oraz Fakturzysty zobaczymy jeszcze w wakacje. Najważniejsze przewidywane zmiany to długo oczekiwana obsługa High DPI, inny system pracy w sieci, nowa obsługa magazynu i większa aplikacja modułów programu. Zbieramy owoce wielu lat pracy u podstaw, będzie w pełni działać powiązanie obiektów po GUID. Zachęcamy zatem do pobierania każdej dostępnej aktualizacji i uważnego czytania informacji technicznych w głównym oknie programu.


niedziela, 14 czerwca 2015

Start: Nowa strona startowa i lepsza prezentacja zmian. W razie braku dostępu do internetu aktywna zawartość nie będzie po prostu wyświetlana. Jeśli nie ma netu, to go nie ma i wyświetlenie informacji akurat w Druczku nie zmieni sytuacji w tym zakresie. Zostawiamy więcej miejsca na ważniejsze informacje. Opis ostatnich zmian prezentowany jest tylko hasłowo, dopiero kliknięcie na przycisku i pokazuje całą treść wpisu. Program automatycznie rozpoznaje, która wersja jest nowsza.

Kontrahenci: Uproszczenia w oknie wyboru kontrahenta. Teraz wybór jest prostszy i szybszy. W oknie wyboru kontrahenta (do dokumentu etc.) nie będą oferowane opcje dodatkowe, są one dostępne tylko w module Kontrahenci. Znikają zakładki literowe, dla wielu osób były niezrozumiałe.

SMS: Włączono automatyczne buforowanie. Ponieważ SMS i maile będą teraz automatycznie wysyłane w tle, buforowanie będzie zawsze włączone, znika zatem związana z tym opcja, podobnie jak samo używanie opcji SMS. Usługa została uwolniona. Wyłączono sprawdzanie licencji przed wysłaniem SMS.

Faktury: Nie wszyscy poradzili sobie z nowym okienkiem fakturowania. Dla niektórych użytkowników nie było jasne, że okno to zawiera inteligentnie rozwijalne panele. Dodano zatem opcję WIĘCEJ OPCJI, która pozwala na wyświetlenie wszystkich paneli jednocześnie.

Systemowe: Włączono lepszy monitoring zmian plików w sieci. Wcześniej pliki były monitorowane w procedurze WM_IDLE, która dostępna jest tylko pod warunkiem, że nie jest otwarte żadne okienko modalne. Teraz dostępne jest podwójne monitorowanie, z użyciem odrębnego wątku, a więc notyfikacje o zmianach w plikach otrzymywane są na bieżąco. Odczytane zmiany pokazywane są w głównym oknie programu za pomocą odrębnej ikonki.


sobota, 13 czerwca 2015

Faktury: Uproszczenia i nowości. Udostępniono z powrotem okno mikroFaktura, niektóre osoby bardzo lubiły tę opcję. Z kolei Kreator opcji faktur dla wielu osób był zbyt trudny w obsłudze, a jego funkcjonalność nie była oczywista, w związku z tym moduł ten nie będzie już dostępny. I tak zresztą dublował standardowe ustawienia fakturowania. Nieco uproszczeń w fakturowaniu masowym. Przyspieszono fakturowanie masowe, teraz nie trzeba wybierać już filtra zawczasu.

Systemowe: Nowa, dwutorowa praca bazy danych. Teraz czasochłonne zapisywanie baz danych i innych plików wykonywane jest w procedurze WM_IDLE, czyli w chwili, gdy program nie robi nic innego. Daje to możliwość swobodnej pracy i usuwa wcześniejsze wrażenie zawieszania się programu - jeśli mamy ochotę coś zrobić, program poczeka z zapisywaniem, aż skończymy to coś. Dopiero przy zamykaniu programu wymuszone zostanie zapisanie wszystkiego, co pozostało jeszcze do zapisania. Jeśli nie będzie skarg, umożliwi to włączenie tak oczekiwanej opcji natychmiastowego wysyłania maili i SMS-ów w tle pracy programu.

Systemowe: Porządki w plikach instalacyjnych. Usunięto wzorce rozliczenia rocznego oraz ustawienia związane z rozliczeniem rocznym. Rozliczenie roczne za 2015 odbywać się będzie i tak na nowych zasadach.

Administrator: Więcej przydatnych informacji i szybsza praca. Usunięto zbędne informacje, które nie miały jasnej interpretacji, dzięki czemu jeszcze lepiej widoczne są informacje ważne. Przebudowa bazy danych zapisuje teraz ostatni numer wersji programu, co pozwoli rozpoznać dodatkowe problemy techniczne. Uruchomienie modułu Administrator nie wymaga już pracy na wyłączność. Dołączono opcje zarządzania danymi bieżącej tożsamości oraz usuwania plików tymczasowych.


piątek, 12 czerwca 2015

Administrator: Nowości w module. W związku z technologią opisaną wyżej, w Administratorze pojawi się nowy link Przebuduj. Uproszczono informację o przebudowie. Usunięto informację o wydajności, użytkownicy albo jej nie rozumieli, albo tylko się niepotrzebnie na nas irytowali. Teraz wyświetlane dane są dodatkowo bardziej przejrzyste. Usunięto osobne okienko kopii bezpieczeństwa, tym samym pożegnaliśmy ostatnie resztki zbędnego już modułu CBD. Teraz wszystkie istotne funkcje są w module Administrator, a nieistotne zniknęły w całości.

Systemowe: Przygotowujemy się do skalowania okien. Wprowadzono ostrzeżenie o niestandardowej wielkości czcionek ekranowych, z czym wiążą się pewne problemy techniczne. Zostaną one rozwiązane w przyszłych edycjach programu, być może już w X6, ale wiąże się to ze zmianą kompilatora i prawdopodobną niemożliwością pracy w przestarzałych systemach operacyjnych (XP i starsze).

Systemowe: Zmniejszamy rozmiar baz danych. Przebudowa baz danych teraz usuwa całkowicie tzw. górkę, ta technika nie będzie już wykorzystywana. Zamiast tego wykorzystywane będą w całości funkcje baz wprowadzone w wersji X1, czyli tabela GUID i rejestrowanie numeru wersji obiektu. Przebudowa zmniejszy wielkość pliku na dysku, w niektórych przypadkach nawet o połowę. Jednocześnie format bazy danych jest nadal zgodny z wersjami programów od X1 w górę. Usunięto weryfikację tablicy alokacji. Usunięto opcję naiwnej weryfikacji kopii JZZ, ta możliwość nie będzie już oferowana. Docelowo obsługa plików JZZ zostanie usunięta na rzecz nowej metody, co przyspieszy pracę programu i zmniejszy objętość danych na dysku.


czwartek, 11 czerwca 2015

Systemowe: Nie zalecamy pracy sieciowej w Windows XP. Próba uruchomienia programu JZK w systemie Windows XP w niektórych trybach będzie możliwa wyłącznie w trybie na wyłączność. Usługi fakturowania masowego nie będą również dostępne w systemie Windows XP.

Systemowe: Inna obsługa przebudowy baz danych. Program nie będzie już teraz wymuszał tzw. górki, co zmniejszy rozmiar pliku. Znikają też ustawienia z tym związane. Przejściowo mogą wystąpić utrudnienia w pracy w sieci, związane z edycją niektórych obiektów, oraz drobne spowolnienie odczytu baz danych. Korekty systemowe w różnych miejscach programu.

Systemowe: Odświeżono pliki instalacyjne.


środa, 10 czerwca 2015

Systemowe: Dopieszczamy obsługę menu modułów w nowym systemie. Ponieważ menu jest teraz tworzone dynamicznie, wprowadzenie nowej szerszej lub węższej licencji odniesie skutek dopiero po ponownym uruchomieniu programu.


poniedziałek, 8 czerwca 2015

Systemowe: Można oznaczać moduły jako ulubione. To bardzo wygodne, wystarczy tylko kliknąć ikonkę z gwiazdką. Jeśli ilość ulubionych przekroczy masę krytyczną, tylko ulubione moduły będą prezentowane w drzewku oraz w głównym menu. Moduły ulubione są wyróżniane w menu wielkimi literami. Skrócono drzewko modułów i uporządkowano jego wygląd. Moduł z listy ulubionych jest prezentowany w drzewku nawet, jeśli normalnie nie byłby tam widoczny, co pozwala finalnie dopasować wygląd drzewka do własnych potrzeb. Na końcu menu Ulubione udostępniono możliwość ręcznej edycji listy ulubionych, można po prostu ręcznie dopisać jakąś nazwę modułu.

Systemowe: Porządki w modułach. Tam gdzie to możliwe, uproszczono konfigurację modułów. Wewnętrznie całość pracuje teraz na nowym systemie, zapewniając dopiero tak potrzebną elastyczność. Kilka szczególnie krytykowanych modułów nie będzie już oferowanych, np. Zyski i straty. Wydzielony moduł Zaliczki znika, faktury zaliczkowe i tak zawsze były dostępne w module Faktury. Treść modułu Druki księgowe została dołączona do modułu Dokumenty.

Waluty: Duża zmiana systemowa. W czasie testów okazało się, że wiele osób jest zirytowanych pobieraniem kursów walut, co szczególnie w przypadku pierwszego uruchomienia programu trwa bardzo długo. Jednocześnie większość osób nie korzysta z kursów walut w ogóle. Zmieniamy zatem podejście, kursy walut NIE będą aktualizowane automatycznie na starcie programu, a wyłącznie ręcznie w momencie próby wyboru aktualnego kursu walut. Znikają w związku z tym opcje dotyczące aktualizacji.


niedziela, 7 czerwca 2015

Kopie zapasowe: Udostępniono możliwość samodzielnego ustawienia częstotliwości wykonywania kopii zapasowych, nawet codziennie. Jednocześnie usunięto ciągłe kopiowanie plików (tworzenie pliku kopia*.jzk), co powodowało podwójną zajętość miejsca na dysku, a te pliki i tak po chwili będą zastąpione kolejną nową wersją.

Pliki: Usunięto kilka zbędnych opcji. Program zawsze zapisuje zmiany od razu, nawet w trybie na wyłączność. Od razu oznacza, że zapisywanie następuje po zawieszeniu głównego wątku programu, w ramach systemowego komunikatu WM_IDLE. Filtrowanie w czasie rzeczywistym będzie teraz działać zawsze, jest już sprawdzoną opcją. Usunięto też przyspieszoną reakcję po naciśnięciu przycisku Spacja, Delete itd., teraz zawsze filtr będzie reagować z opóźnieniem rzędu 200ms, co daje wrażenie płynności.

Systemowe: Uproszczono układ głównego okna programu. Znika wydzielony pasek nawigacji, jest teraz częścią drzewka modułów, całość mieści się wygodnie w głównym oknie programu. Usunięty zostaje planszowy tryb pełnoekranowy, być może wrócimy do niego w przyszłości w innym wydaniu. Menu programu również będzie zawsze widoczne. Zrezygnowano z witacza na stronie startowej, nie będą już też prezentowane kursy walut. Zniknęły sztuczne moduły Firma i Finanse. Znika też opcja chowania modułów (negatywna), zostanie zastąpiona opcja modułów ulubionych (pozytywna). Dzięki przeróbce układu modułów udało się zapewnić bezpośredni dostęp do wszystkich modułów poprzez menu, a jednocześnie pozostawić w nawigacji głównej strony tylko te najważniejsze.


sobota, 6 czerwca 2015

Faktury: Ulepszenia podczas ręcznego tworzenia nowej pozycji faktury przy pomocy okienka edycyjnego. Uporządkowano układ pól w okienku, odpowiada teraz kolejności tworzenia dokumentu.

Sprzedaż: Dodatkowe opcje w module. Można przejść bezpośrednio do kilku opcji, na przykład do podatkowego rejestru sprzedaży.

Systemowe: Mała zmiana techniczna w aplikacjach branżowych. Moduły branżowe zostają spakietowane, co dla użytkownika będzie mało zauważalne (trochę inny układ menu i brak możliwości wyłączenia niektórych z nich), dla nas natomiast da to możliwość sensownego podziału aplikacji. W przypadku programów branżowych użytkownicy korzystają przede wszystkim z modułów branżowych, pozostałe opcje wykorzystując uzupełniająco. Kolejne wersje programu będą licencjonowane pakietowo.

Systemowe: Żegnamy zakładki w głównym oknie programu. W związku ze spakietowaniem modułów, nareszcie można było zrezygnować z zakładek. Niepotrzebnie komplikowały nawigację, kradnąc czasami focus albo klawisz TAB i wprowadzając w związku z tym zamieszanie. Była to technologia sprzed lat, teraz już rzadko wykorzystywana. Miała sens wcześniej, gdy w programach JZK była płaska struktura ponad 300 modułów, teraz po spakietowaniu mamy już poniżej 40 modułów.

Systemowe: Prościej i przejrzyściej na stronie startowej. Nie będzie już wyświetlana informacja o zajętości pamięci Dla większości użytkowników była to i tak informacja niezrozumiała i nieistotna.

Systemowe: Uwolniono więcej modułów. W związku ze spłaszczaniem struktury programów, przeniesiono więcej modułów do zasobu dostępnego w podstawowych wersjach programów.


piątek, 5 czerwca 2015

Zamówienia: Przygotowujemy nowy moduł Zamówienia. Moduł Abonament jest teraz widoczny jako zakładka w grupie Zamówienia, podobnie jak dotychczasowe moduły ISP.

ISP: Porządki po programie. Moduły ISP połączono w 2 moduły - UMOWY ISP oraz ROZLICZENIA ISP. Baza sprzętu dostępna jest tylko z konkretnej umowy, na zakładce SPRZĘT. Całość dostępna jest w programach Druczek i Fakturzysta w module Zamówienia jako zakładki, ale widoczne tylko wtedy, jeśli wprowadzono te dane wcześniej. Tym sposobem osoby wcześniej posiadające program ISP mają nadal pełny dostęp do większości poprzednio wykorzystywanych danych i funkcji. Obsługa naliczeń zewnętrznych nie będzie już dostępna w ramach tego modułu.

Opakowania: Przenosiny modułu. Bardzo rzadko użytkowany moduł OPAKOWANIA NIEBEZPIECZNE jest teraz dostępny jako zakładka w dziale MAGAZYN, zaraz po remanentach. Podobnie moduł WYROBY WĘGLOWE.

Systemowe: Drobne zmiany w układzie menu. W związku z przenosinami modułów, skorygowano nieco układ menu. Przy okazji przeniesiono FAKTURY na front jako najważniejszy moduł, z którego korzysta najwięcej klientów. Przygotowujemy się też do wprowadzenia bardziej klasycznego, a jednocześnie świeżego interfejsu programu, zgodnego z wymogami Windows 10.


czwartek, 4 czerwca 2015

Faktury: Kolejne ulepszenia w tworzeniu nowej faktury. Uproszczono interfejs. Opcja zmiany waluty ukryta jest teraz w menu, jest to opcja sporadycznie używana, poza tym jednokrotnie. Nowe, wygodne procedury klonowania, teraz można sklonować dowolny dokument z dowolnej bazy danych, także fakturę zakupową, paragon czy cokolwiek, wszystko w standardowym okienku fakturowania. To daje zupełnie nowe możliwości. Klonowane są teraz wszystkie dostępne pola, wcześniej klonowano tylko listę pozycji dokumentu.

Faktury: Dostępny bezpośredni wybór z magazynu. Teraz można wprost wybierać towary i usługi z magazyny bez konieczności otwierania osobnego okienka - wystarczy nacisnąć F4 zamiast F3.


środa, 3 czerwca 2015

Faktury: Nowe, przejrzyste okienko fakturowania. Udostępniono nowy, wygodniejszy wygląd, który będzie jeszcze dodatkowo rozwijany. Wysłuchaliśmy uwag użytkowników i wprowadziliśmy wiele zmian tak, by okienko było przyjazne w użyciu. Podstawe info jest dostępne wprost na ekranie, więcej danych widać po zainteresowaniu się konkretnym panelem - dzięki temu udało się na przykład schować większość dat, pozostawiając tylko pole daty wystawienia.

Windows 10: Nadchodzi i chyba zrobi trochę zamieszania na rynku. Wygląda na to, że rok 2015 to rok zmian pod wieloma względami, wiele kwesti się kończy, inne się będą zaczynać. Przygotowaliśmy specjalną stronę na ten temat.


wtorek, 2 czerwca 2015

Faktury: Nowy interfejs okna fakturowania. Przejrzysty układ okna pozwala teraz na umieszczenie większej ilości informacji. Skrócono opisy rodzajów dokumentu. Wewnętrznie mocno uproszczono strukturę okienka, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzenie wielu zmian, oczekiwanych przez użytkowników. Poprawki i ulepszenia w module. Przyspieszono nieco proces wystawiania faktury. Usunięto wewnętrzny osobny panel dat, dzięki czemu wygląd okna fakturowania może być lepiej dopasowany do potrzeb.

Serwis: Koniec aplikacji. W związku z kolejnymi reklamacjami, włączono migrację do programu Warsztat. Z jakiegoś powodu Serwis jest programem zbierającym cięgi, podczas gdy Warsztat jest bardzo dobrze przyjmowany i sprzedaje się świetnie, chociaż większość modułów mają wspólnych. Nie ma zatem sensu utrzymywać dalej programu Serwis.

Warsztat: Usunięto ścisłe wyszukiwanie po numerze silnika. Jak słusznie zauważył jeden z użykowników programu, w większości przypadków numer seryjny silnika nie występuje w żadnej dokumentacji, a odczytanie go z silnika albo graniczy z cudem, albo jest nie potrzebne. Co innego z kodem silnika. Zdjęcie weryfikacji i wyszukiwania pozwala na wykorzystanie pola NUMER SILNIKA na kod typu silnika, opis pola zmieniony zostaje po prostu na SILNIK. Po raz kolejny okazuje się, że nadmiar automatyki szkodzi. Podobnie z numerem silnika w module Flota.

Systemowe: Przechodzimy na Windows 10. Wersja 8 Windows była falstartem, wersja 8.1 tylko nieco ratowała sytuację, ale wygląda na to, że powoli sytuacja się dociera i czeka nas zmasowana aktualizacja do Windows 10. W ślad za tym, a właściwie przed tym, będziemy migrować do nowego, płaskiego interfejsu. Dzięki temu programy będą pracować szybciej, dane będą bardziej przejrzyste, zadbamy też o skalowanie. Ważną zmiana będzie zwiększenie czcionki systemowej i nowy, skalowalny wygląd. Wymusi to kilka drobnych poprawek, pierwsze zmiany będzie widać niedługo przy okazji nowego okna fakturowania. Odrobiliśmy lekcję z nadmiarem opcji, teraz czas na uporządkowanie tego wszystkiego. Wewnętrznie wymaga to tez migracji systemu na naszych komputerach, w tym okienka będą projektowane domyślnie przy 120 dpi.


poniedziałek, 1 czerwca 2015

Systemowe: Każdy obiekt przechowuje teraz datę wydrukowania. Począwszy od tej wersji, wydrukowanie dowolnego obiektu spowoduje zapisanie daty drukowania. DAje to nowe możliwości, w tym po prostu drukowania nie wydrukowanych dokumentów, odłożenia druku, weryfikacji poprawności drukowania etc.© Studio JZK programy komputerowe, 1992-2017
© Studio JZK sp. z o.o. 2012-2017
Wszelkie prawa zastrzeżone.