Studio JZK     Druczek   Warsztat   Serwis   Majster   Fakturzysta   Rolnik   Hotel   Lokator   Kancelaria   Mecenas   Szkoła   Gabinet  

Blog programistów

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Odświeżono układ menu programów Gabinet i Kancelaria. Zamiast modułu zakładkowego, teraz każdy moduł gabinetowy dostępny jest osobno, co pozwala przygotować własną listę ulubionych.

Odświeżono stronę startową programów Pakietu JZK. Jest teraz bardziej przejrzysta. Wracają zakładki literowe. Na prośbę użytkowników przywróciliśmy tę opcję w module Kontrahenci. Poprawiono też formułę filtrowania, działa ono prawidłowo także z cudzysłowami i innymi znakami w nazwie klienta. Zakładki literowe dodano też w bazie towarów. Teraz można dodatkowo filtrować bazę towarów według początkowej litery nazwy, podobnie jak w bazie kontrahentów.


piątek, 18 grudnia 2015

Urzędy skarbowe: Odświeżono bazę urzędów skarbowych, usunięto nieaktualne informacje. Moduł Urzędy Skarbowe jest znowu jawnie dostępny, jak w starszych wersjach programów. Dodano nowe wydzielone numery kont, związanych z nieobsługiwanymi dotychczas rodzajami wpłat podatkowych.


czwartek, 17 grudnia 2015

GUS: Udostępniono pobieranie danych z urzędowego rejestru REGON. Na razie wersja testowa, ale działa zupełnie dobrze. W odróżnieniu od wcześniej używanego CEDiG, mamy teraz dostęp do danych wszystkich firm, także osób prawnych z KRS. Pobierane są również dane teleadresowe. Zachęcamy do testowania tej nowej możliwości. Wyłączono w związku z tym pobieranie danych z CEiDG.piątek, 11 grudnia 2015

Systemowe: Drobne poprawki interfejsu i ulepszenia systemowe. Usunięto podwójne obramowanie komórek podsumowania tabeli. Można teraz wyłączyć zawijanie zawartości komórek tabeli i tworzenie wieloliniowych wierszy - wtedy zawartość będzie obcinana, ale przewijanie będzie łatwiejsze. Uproszczono okienko ustawień programu, teraz kursy walut, wybór użytkownika i kilka opcji jest dostępnych z menu Opcje, czyli piętro wyżej. Zmiana ma charakter techniczny i służy lepszemu działaniu okna ustawień.

Dropbox: Po raz kolejny ostrzegamy przed bezrefleksyjnym korzystaniem z synchronizatorów. U niektórych osób takie programy powodują uszkodzenie danych, usuwanie ustawień albo inne problemy wynikające z niedostosowania tych programów do funkcjonalności naszych aplikacji. Jeśli chcą Państwo korzystać z synchronizacji, należy ograniczyć ją wyłącznie do plików *.jzk z folderu bieżącej tożsamości. Program również nie będzie działać prawidłowo, jeśli użyto opcji synchronizacji wielu stanowisk bez wprowadzenia licencji wielostanowiskowej. Więcej na ten temat.

Zapisywanie: Uruchomiono nową procedurę zapisywania baz danych w systemie transakcyjnym. W folderze tożsamości tworzony jest dodatkowy folder Poprzednie, gdzie trafia poprzednia wersja pliku bazy danych, dzięki czemu zawsze mamy 2 kopie. W razie problemów z zapisaniem pliku oryginalny plik nie będzie zamieniony, pozostanie kopia bieżącej sesji w folderze Backup. To daje dodatkowe możliwości odtwarzania danych w razie awarii. Zobacz jak program chroni dane.


czwartek, 10 grudnia 2015

Warsztat: Poprawki i ulepszenia. Poprawiono dopisywanie pozycji towarów/usług z ręki, wcześniej niepotrzebnie program zmieniał ilość na 1. Poprawiono działanie wbudowanego klienta IE odpowiedzialnego za pobieranie danych z CEPiK i podobnych serwisów.


środa, 9 grudnia 2015

Internet: Cały czas pracujemy nad rekonfiguracją serwerów. Konfiguracja sprawnie działająca od samego początku (1998! czyli 17 lat) niestety już się nie sprawdza, trochę potrwa, zanim wyprostujemy wszystkie usługi. Prosimy dawać znać, jeśli coś przestało w programie działać. Rozwiązano pobieranie aktualizacji z bardzo starych wersji programów.


wtorek, 8 grudnia 2015

Warsztat: Nowe pola i możliwości w tabeli. Dodano na stałe pole Status w tabeli zleceń.

Systemowe: Trochę poprawek i ulepszeń. Poprawiono procedurę resetowania szerokości kolumn. Uzupełniono wypełnianie niektórych kolumn tabeli. Usunięto konunikat o pozornym błędzie 00000000 podczas pobierania danych internetowych (CEPiK, CEIDG). Pracujemy nad udostępnieniem integracji z systemem REGON.

Drzewko: Poukrywaliśmy trochę pozycji z drzewka, więc na pierwszy rzut oka będzie uboższe. Warto korzystać z opcji ulubionych - wystarczy odnaleźć dany moduł w górnym menu, uruchomić go, a potem kliknąć gwiazdkę obok nazwy modułu. W ten sposób moduł zostanie dopisany do Ulubionych i pojawi się w drzewku. Tak można stworzyć własne drzewko, po przekroczeniu ilości 7 ulubionych w drzewku będą tylko takie pozycje.


sobota, 5 grudnia 2015

Systemowe: Nieco korekt, ulepszeń i poprawek technicznych. Bardziej przejrzysty wygląd strony startowej. Zmieniono procedurę blokady plików, nie będzie ona stosowana w ogóle podczas pracy na wyłączność. To też przyspiesza pracę programu. Pliki te wykorzystywane będą wyłącznie podczas pracy w sieci.


piątek, 4 grudnia 2015

Start: Nowości na stronie startowej. Z prawej strony strony startowej prezentowane jest teraz skrócone podsumowanie ostatnio odwiedzanych modułów. To bardzo wygodne, zawsze wiadomo co robiliśmy ostatnio. Można kliknąć dwukrotnie na danej pozycji, aby przenieść się do odpowiedniego modułu.

Systemowe: Poprawiono szybkość i zmniejszono częstotliwość zapisywania danych. Teraz przy pracy na wyłączność, nasze dane zapisywane są przy zmianie modułu albo po naciśnięciu Ctrl+S. Uproszczono informacje o ilości danych do zapisu, program po prostu informuje, że trzeba nacisnąć Ctrl+S aby zapisać dane. Wcześniejsza detaliczna informacja była dla części użytkowników niezrozumiała, przez co wprowadzała niepotrzebny niepokój, szczególnie u płci pięknej.

Administrator: Sporo zmian, ulepszeń i poprawek w oknach administracyjnych. Wszystkie polecenia zostały udostępnione w module Opcje, ułatwiając tym sposobem znalezienie potrzebnych funkcji. Dotyczy to także opcji porządkowych w programie. Użytkownicy, kopie zapasowe, wszystko dostępne jest w menu Opcje. Zachęcamy do korzystania z nowych opcji porządkowych, nie trzeba do tego celu już uruchamiać modułu Administrator. Okno porządków nie uruchamia się już automatycznie co 2 tygodnie, ta funkcja została źle przyjęta i została wycofana.

Techniczne: Z góry przepraszamy za możliwe niedziałanie niektórych naszych usług w najbliższych dniach. Przy okazji transferu niektórych części serwisu JZK wraz z przyporządkowanymi domenami globalnymi do nowego operatora okazało się, że nowy operator współpracuje w tym zakresie z firmą, której właścicielem została w ostatnim czasie firma niemiecka, która współpracuje z naszym poprzednim operatorem, który z kolei jest właścicielem firmy, z którą współpracuje nasz nowy operator, a który to poprzedni operator został niedawno nabyty przez tę samą firmę niemiecką. Podsumowując, mamy mały transgraniczny pat, który staramy się jak najszybciej rozwiązać z korzyścią dla naszych klientów. Docelowo będziemy rezygnować z obsługi domen globalnych i europejskich w ogóle, szkoda nerwów. Mit freundlichen Grüßen :)


czwartek, 3 grudnia 2015

Lokator: Przygotowujemy nową wersję programu. Rozpięto moduły, wcześniejsza technika modułów zakładkowych nie była lubiana przez użytkowników, zatem znika. Bardziej logiczny układ modułów.

Systemowe: Wyłączono zapisywanie plików po każdej zmianie, jeśli pracujemy w trybie na wyłączność. Po n-tej skardze, że program ostatnio zwolnił, usuwamy tę funkcjonalność. Było ultrabezpiecznie, ale użytkownicy oczekują przede wszystkim wydajności, bo nie da się pracować. W końcu opinia użytkowników jest najważniejsza, zatem niech tak się stanie - proszę tylko pamiętać o Ctrl+S w razie czego. Przy okazji rozszerzono zawartość menu POMOC, teraz zawiera wiele przydatnych narzędzi technicznych.


środa, 2 grudnia 2015

Systemowe: Trochę zmian technicznych w programach. Zmieniono procedurę aktualizacji. Wracamy do starego systemu, który sprawdzał się przed lata, a więc aktualizowania programu bezpośrednio przy jego zamykaniu. Zmieniono procedurę o tyle, że program nie jest zamykany przymusowo, raczej czeka, aż użytkownik zamknie go sam. Dodatkowe funkcje w ramach usługi Napisz do JZK, zmieniliśmy format i sposób przesyłania danych technicznych. Zmieniono sposób zapisywania plików baz danych. Zamiast bezpośredniego zapisu do pliku, skorzystamy teraz z opcji plików pośrednich. Zobacz szerszy opis.

Dropbox: Zauważono pewne problemy techniczne podczas korzystania z tej usługi. Jeśli korzystają Państwo z serwisów synchronizujących, proszę koniecznie przeczytać ten dokument. Wykorzystywanie takich serwisów niesie za sobą pewne problemy techniczne.


wtorek, 1 grudnia 2015

Start: Wprowadziliśmy dodatkowe opcje na stronie startowej. Wiele osób nie zauważało wcześniej łącz do FAQ, co skutkowało wieloma pytaniami o rzeczy, które dawno zostały wyjaśnione. Warto zajrzeć: www.jzk.pl/faq.

Blog: Będziemy zmieniać format bloga. Ostatnio dokumentowanie każdej drobnej poprawki stało się raczej sztuką dla sztuki. Wcześniejsze pretensje niektórych użytkowników wzięliśmy sobie za bardzo do serca, a z badań okazało się, że mało osób jest zainteresowanych takim detalicznym blogiem. Będziemy starali się raczej prezentować użyteczne informacje, rzadziej, a ciekawiej.

Poczta: Uproszczono okno modułu Poczta.© Studio JZK programy komputerowe, 1992-2017
© Studio JZK sp. z o.o. 2012-2017
Wszelkie prawa zastrzeżone.