Studio JZK     Druczek   Warsztat   Serwis   Majster   Fakturzysta   Rolnik   Hotel   Lokator   Kancelaria   Mecenas   Szkoła   Gabinet  

Blog programistów

niedziela, 30 listopada 2014

Przelewy: Nowe okno tworzenia przelewu. Pożegnaliśmy archaiczne dwa okienka tworzenia nowego przelewu, w zamian prezentując jedno, eleganckie okienko. Centralnym punktem wizualnym jest podgląd gotowego polecenia przelewu - trochę gadżet, ale trochę i powiązanie najlepszych funkcji poprzedniego okienka z tym, co możemy zaoferować teraz. Podobne okienko pojawi się w przelewach ZUS i podatkowych, chociaż ich zastosowanie jest obecnie coraz mniejsze. Okienka te również będą pozwalały na zapisanie każdego rodzaju przelewów seryjnych, dzięki czemu za generowanie przelewów będą odpowiedzialne trzy okna, a nie jak dotąd kilkanaście.


sobota, 29 listopada 2014

Kody: Zintegrowano bazy Kody i Teryt. Teraz bezpośrednio w programach dostępna jest baza TERYT oraz KODY, stanowiąc razem idealne narzędzie do obsługi adresów kontrahentów. Zarówno wyszukiwanie adresów, jak i rozpoznawanie kodów pocztowych będzie teraz proste i automatyczne. Ta funkcjonalność będzie dostępna standardowo we wszystkich aplikacjach serii X5 wraz z nowym oknem danych kontrahenta.

Kody: Magii ciąg dalszy. Teraz wystarczy wpisać kod pocztowy, abo podczas edycji danych kontrahenta program odnalazł powiat, województwo, nazwę miejscowości (najczęściej gminy), identyfikator Teryt itp. Dzięki temu możliwe jest szybkie i sprawne wypełnienie wszystkich pól. Nowa baza zawiera także dodatkowe możliwości.

Kody: Porządki w bazach danych. W związku z dostępnością nowych modułów Teryt i Kody nie będą dostępne wcześniejsze moduły Kody Pocztowe, Miejscowości, GUS:Teryt. Inaczej rozwiązane będzie też przechowywanie danych, wyszukiwanie jest błyskawicznie szybkie, a objętość pliku wynikowego jest dużo niższa.

Kontrahenci: Kolejne porządki w oknie edycji danych. Wiele drobnych poprawek i ulepszeń. Pole Kraj jest teraz bardziej funkcjonalne, nie są już potrzebne pola wyboru UE i Poza UE, ta informacja wyświetlana jest automatycznie.


środa, 26 listopada 2014

Warsztat: Ulepszenia w programie. Ulepszono procedurę dodawania nowego pojazdu do bazy samochodów podczas zamykania zlecenia warsztatowego. Nawiasem mówiąc zalecamy to zrobić wcześniej, jeszcze przed zamknięciem zlecenia.

Systemowe: Trochę mniej plików w folderze programu. Ograniczono ilość zapisywany plików automatycznej kopii zapasowej.


wtorek, 25 listopada 2014

Towary: Uproszczenia w panelu towarów. Teraz okno podwójnej edycji bazy towarów podczas wystawiania faktury nie będzie dostępne, powodowało zapętlenia.

Moduły: Zmiany w dostępności niektórych modułów. Moduł Prenumerata nie będzie dostępny w wersji X5. Baza PKWiU dostępna będzie nadal jako słownik w oknie edycji towarów, natomiast nie będzie dostępna jako osobny moduł w menu. W związku z nową strukturą bazy danych i połączeniu całości w jedną, moduły Miejscowości, Teryt i Kody nie będą już oferowane w dotychczasowej formie, nie będzie też oferowany program Kody Pocztowe. Zamiast tego wyszukiwarka kodów i miejscowości zostanie zintegrowana w danych kontrahentów.

Systemowe: Kolejne ulepszenia interfejsu. Teraz wiersze tabel będą wieloliniowe - koniec z sytuacjami, gdy długa nazwa firmy jest obcinana i ginie gdzieś w czarnej dziurze.


poniedziałek, 24 listopada 2014

Kontrahenci: Nowe pola bazy kontrahentów. Dodano pola Powiat i Województwo w podstawowych danych każdego kontrahenta, dodatkowo są one objęte automatycznym wyszukiwaniem. To bardzo wygodne, pozwoli zachowywać większą integralność danych. Usunięto pola Twitter i Facebook, nie były wykorzystywane.


sobota, 22 listopada 2014

Systemowe: Dużo ulepszeń w systemie. Odswieżono system zapisu danych kontrahentów, nie ruszany od wielu lat. Dodano dodatkowe pola wewnętrzne. Odświeżono okno bazy kontrahentów.


czwartek, 20 listopada 2014

Formularze: Ostatni moment, aby zamówić. Dziesięć lat wystarczy, powoli żegnamy ofertę formularzy przelewu do nadruku. Będą oferowane w szczególnie dobrej cenie aż do wyczerpania zapasów. Zobacz ofertę formularzy.


wtorek, 18 listopada 2014

Imieniny: Dla niektórych kluczowa funkcjonalność. Kto powiedział, że życie biurowe musi być nudne? Teraz w standardowym oknie wprowadzania danych kontrahenta wyświetlane są informacje o najbliższych imieninach. Zadbaliśmy o to, by informacja ta nie była inwazyjna, więc jeśli kogoś to nie interesuje, bez trudu zignoruje tę informację. Z kolei dla wielu osób taka informacja jest ważna. W końcu kontakt z klientem to dobry moment, żeby złożyć mu życzenia imieninowe. Może będziemy jedyną osobą, która akurat pamięta? Jeśli podano datę urodzenia, program dodatkowo wybiera pierwsze pasujące imieniny wypadające po dniu urodzin, tak jak to jest zwyczajowo przyjęte. Kliknięcie na informacji o imieninach powoduje wyświetlenie pełnej listy imienin danej osoby.

Kontrahenci: Pełna lista imion w danych kontrahenta. Przy okazji imienin przygotowaliśmy w programie pełną listę wszystkich znanych kalendarzowi imion, występujących w Polsce. Przyspiesza to wprowadzanie danych, a dodatkowo może być nieocenioną pomocą przy okazji wybierania imienia dla dziecka ;)

Szkoła: Informacja o imieninach. W module Szkoła wprowadzono zbiorczą informację o solenizantach na dziś, jutro i pojutrze. Podczas przygotowywania wersji X5 okazało się, że dla niektórych klientów brak takiej informacji był na tyle dolegliwy, żeby zgłosić to jako podstawową niedogodność programu. Zatem ta funkcja wraca w nowej, ulepszonej odsłonie.


poniedziałek, 17 listopada 2014

Warsztat: Nowy, przejrzysty i elastyczny moduł Raporty. Teraz moduł RAPORTY agreguje całościowo wszystkie dane z programu. Generowanie raportu zostało przyspieszone kilkunastukrotnie, wcześniej te same dane były przetwarzane wielokrotnie. Zatem wygenerowanie dowolnego podsumowania trwa tylko kilka sekund, zamiast wcześniejszych kilku lub kilkunastu minut. Dodatkowo raporty pozwalają na filtrowanie pełnotekstowe, zatem można na przykład sprawdzić, jakie obroty w kolejnych miesiącach przyniosło nam czyszczenie filtra paliwa siatkowego, albo też ile sprzedaliśmy akumulatorów.

Warsztat: Raporty zrobiły się elastyczne. Zamiast dotychczasowych sztywnych raportów, można wykonać raport z dowolnej kombinacji części, usług lub kosztów, według mechanika, nazwy towaru, danych klienta, według kwot netto, brutto lub ilościowo. Daje to nowe możliwości. Przejrzysty wykres jest tworzony automatycznie i widoczny w tym samym momencie. Dodatowo w tabeli podawana jest ilość pozycji, z których powstała dana suma, a dwukrotne kliknięcie w danej komórce tabeli pokazuje listę pozycji, z których ona powstała. Można w ten sposób łatwo sprawdzić, czy podsumowanie jest OK.


niedziela, 16 listopada 2014

Systemowe: Dalsze efektywne ulepszenia. Nowy, przejrzysty wygląd okna Użytkownicy. Zrezygnowano z klonowania okna Kontrahenci - w końcu kontrahentów z biegiem czasu mamy tysiące, zaś użytkowników jednego lub kilku, zatem i zakres prezentowanych danych jest różny. Usunięto informację o GUID. Uproszczony interfejs modułu MAGAZYN, teraz ważne przyciski są na wierzchu, reszta funkcji dostępna jest jako wygodna lista rozwijalna. Zmieniono domyślny podgląd wydruku - teraz to 100% wielkości dokumentu. Większość użytkowników i tak powiększała podgląd, żeby móc odczytać treść z ekranu. Okienko podglądu wydruku ma teraz normalną krawędź i poddaje się skalowaniu, co jest intuicyjne dla większości użytkowników. Jednocześnie u większości osób domyślnie okienko to zajmie całą wysokość ekranu, bo akurat największe dostępne ekrany pozwalają na komfortowe wyświetlnie strony A4 w pionie (potrzeba 1122 piksele netto przy rozdzielczości 96 dpi, większość użytkowników ma 1080 pikseli w pionie).


sobota, 15 listopada 2014

Systemowe: Dodatkowe ulepszenia interfejsu. Przyciski nawigacji belki filtrującej daty są teraz pogrupowane obok siebie. To jedna z wielu małych korekt, pomocnych w interfejsie nowej wersji X5. Uproszczono wiele innych miejsc interfejsu.

Moduły: Korekty w dostępnych zestawach modułów. Moduł BANKI nie będzie już oferowany, pozostanie jedynie jako słownik do rozpoznawania nazwy banku po oddziale rachunku bankowego.


piątek, 14 listopada 2014

Fakturzysta ISP: Nieco ulepszeń. Zablokowano możliwość przypadkowego włączenia fakturowania seryjnego - program nie pozwoli tego zrobić, jeśli nie użyto filtra DO FAKTUROWANIA.

Środki trwałe: Przebudowano moduł ŚRODKI TRWAŁE. Teraz moduł Wyposażenia dostępny jest jako zakładka modułu Środki Trwałe, co spina całość rejestru ładną klamrą i jest bardziej logiczne, niż dwie konkurencyjne pozycje w menu. Poza tym do modułu środków trwałych zagląda się względnie rzadko.

Kasa fiskalna: Moduł został przeniesiony. Teraz możliwość rejestrowania sprzedaży zewnętrznej dostępna jest w dziale Sprzedaż - RAPORTY. Moduł ten był używany sporadycznie i służył tylko do wprowadzania raportów dobowych z kasy fiskalnej dla celów podatkowych, a teraz ma szansę na nowe wykorzystanie.

Podatki: Reorganizacja modułów podatkowych. Moduł ZUS oraz Umowy w wersji X5 dostępny będzie jako część grupy Kadry, Kilometrówka razem z Flotą trafia do Środków Trwałych, w dziale Podatki zostają przejrzyste działy Książka, VAT i Ryczałt. Aby ułatwić dotychczasowym użytkownikm przesiadkę, stary układ modułów dodatkowych (ZUS, Kasa fiskalna, Kilometrówka, Środki trwałe) widoczny będzie także jako zakładki modułu Podatki. Dodano też zakładkę Wynagrodzenia (podsumowanie z modułu Umowy) oraz Amortyzacja (podsumowanie z modułu Środki Trwałe). Tym sposobem cały materiał źródłowy do rozliczenia podatkowego widoczny jest w jednym miejscu.


czwartek, 13 listopada 2014

Magia: Magia zawitała także i do nas. Wystarczy teraz wpisać NIP, aby pobrać oficjalne dane osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wprost z oficjalnego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki. Teraz podawanie danych kontrahentów jest takie proste, wygodne, przyjemne... Wystarczy sam NIP. Po prostu magia. Dostępna w wersji X5 w standardzie :)


wtorek, 11 listopada 2014

Systemowe: Dużo pracy wewnętrznej. Ulepszono system pracy z ustawieniami w programie. Teraz domyślnie programy prezentują się w stonowanej kolorystyce, białe tło nie jest już wymuszane. Dla wielu osób będzie to bardzo sympatyczne udogodnienie. Zaktualizowano cennik systemowy do nowej oferty. Dużo innych ulepszeń w programach. Zachęcamy do przetestowania.

Lokator: Ulepszono interfejs programu. Teraz jeden, systemowy filtr działa także i w tym programie. Ponieważ działa już filtr pełnotekstowy, znika zbędna opcja Wyszukaj.


sobota, 8 listopada 2014

Systemowe: Nowy wygląd okna z pustą bazą danych. W sytuacjach, gdy baza danych nie zawiera wpisów albo są one odfiltrowane do zera, w wersjach X5 tabelka nie będzie ukrywana, tak jak dotąd. Komunikat o pustej bazie danych nadal będzie wyświetlany, ale można go wyłączyć w ustawieniach programu.

Etykiety: Poprawki w procedurze drukowania etykiet. Teraz można wybrać także format papieru dla wybranej drukarki etykiet. Ustawienia drukarki etykiet w całości są zachowywane w Rejestrze Windows dla bieżącego użytkownika komputera, a nie w tożsamości programu, co zapobiega konfliktom podczas pracy w sieci.

Zamówienia: Połączono z modułem Oferty i ProFormy. Teraz wszystkie wpisy z tych działów widoczne są w jednej przejrzystej tabeli.

ISP: Program zmienia nazwę na Fakturzysta ISP. Oferowana będzie wyłącznie wersja Ultimate. Program docelowo zostanie połączony z głównym Fakturzystą, podnosząc jego funkcjonalność. Przejście będzie całkowicie automatyczne.


czwartek, 6 listopada 2014

Raporty: Nowy moduł RAPORTY. Teraz Rejestr sprzedaży, Rejestr marży, Wykresy oraz Zyski i straty zostały połączone w nowy moduł RAPORTY.

Kancelaria: Odświeżono moduł Repertorium. Moduł obsługuje teraz systemowy filtr pełnotekstowy.

Lokator: Nowe moduły MEDIA i ROZLICZENIA. Wpłaty, Naliczenia i Prace hurtowe połączono w jeden moduł Rozliczeniowy. Dotychczasowy moduł odczytów mediów zmienia nazwę na Odczyty, a moduły Odczyty i Zużycie zostały połączone w nowy moduł MEDIA. Razem program będzie stanowić w wersji X5 jedną spójną całość.

Systemowe: Ulepszono układ drzewa funkcji. Moduły stricte branżowe w aplikacjach branżowych prezentowane są teraz jako osobne gałęzie programu, zawsze rozwinięte i dostępne bezpośrednio. Ułatwia to pracę z programem i kładzie odpowiedni nacisk na moduły branżowe, które są najważniejsze.


środa, 5 listopada 2014

Licencje: Wprowadzono już automatyczny transfer licencji. W przypadku programów, które nie bedą kontynuowane, automatycznie uruchomi się nowy program, a dotychczasowa licencja zostanie automatycznie rozpoznana. Jak obiecywaliśmy, użytkownik nie musi robić zupełnie nic.

Cennik: Nowe ceny w ofercie JZK. Oferta JZK w roku 2015 będzie prostsza, bardziej przejrzysta, taki też będzie cennik. W końcu mamy deflację, zatem osoby nabywające licencje powinny zauważyć nieco niższe ceny. Na przykład Fakturzysta X5 dostępny będzie już od 249,- zł +VAT w licencji rocznej.


wtorek, 4 listopada 2014

Dokumenty: Wydzielony moduł DOKUMENTY oraz DRUKI KSIĘGOWE. Noty korygujące, potwierdzenia salda, polecenia księgowania oraz noty obciążeniowe połączone zostały teraz w jeden moduł DRUKI KSIĘGOWE. Mniej modułów oznacza lepszą kontrolę między nimi i lepsze możliwości techniczne. Reklamacje dostępne są teraz bezpośrednio w ramach modułu DOKUMENTY. Moduły Poczta i Korespondencja będą dostępne teraz w większej ilości aplikacji, a w Druczku także w wersji Start.

Rozliczenia: Ulepszony dział rozliczeń. Teraz moduł Wezwania do zapłaty widoczny jest jako zakładka w module Rozliczenia, który będzie modułem wiodącym.


poniedziałek, 3 listopada 2014

Systemowe: Korekty w dostępności modułów. Moduł PRENUMERATA dostępny jest teraz już od wersji PRO. Wszystkie prawnicze bazy danych dostępne są już w wersji Start programu Kancelaria. W programie Kody bazy prawnicze nie będą dostępne. Baza banków dostępna będzie bezpośrednio tylko w programie Kancelaria. Bazy Miejscowości, Teryt i Kody pocztowe będą dostępne w programach Kody, ISP oraz Kancelaria. Zobacz porównanie programów.

Centrum Licencji: Nowy wygląd Centrum Licencji. Teraz bardziej spójny wygląd z internetowym Certyfikatem Licencji. Tabela z licencjami prezentuje teraz dodatkowe informacje. Zrezygnowano z opcji domawiania abonamentu, pozostała natomiast opcja Wznowienie.

Systemowe: Program nie używa już plików .exe.ini. Pliki te były zaszłościa historyczną i mogą powodować fałszywe alarmy programów wirusowych. W sporadycznych przypadkach zmiana ta może spowodować problem z odczytaniem lokalizacji tożsamości po aktualizacji z bardzo starej wersji programu (sprzed 2010 roku...), ale takie sytuacje są już incydentalne, a bezpieczeństwo jak zwykle jest najważniejsze.

Systemowe: Prostsza nazwa programu. Usunięto dopiski (EJ oraz .net) oraz wersji z systemowej nazwy aplikacji, prezentowanej na belce tytułowej głównego okna programu. Nazwa wybranej tożsamości pozostaje.


niedziela, 2 listopada 2014

Kasa: Zmiany w module Kasa. Teraz wpisy kasowe rejestruje się przy pomocy jednego, wspólnego okienka. Pomaga to zachować ciągłość programu - jedno standaryzowane okienko, a nie 4 prawie identyczne. Osobna opcja wpłaty blankietowej nie będzie już dostępna, jest tożsama z KP/KW, zatem pole ID w raportach również straciło sens. Poprawione wzorce dokumentów KP/KW. Zrezygnowano z obsługi pól planu kasowego, numeru w raporcie etc. Dzięki temu obsługa kasy będzie teraz przejrzysta. Wprowadzono natomiast możliwość podania w treści dowodu kasowego kont Wn i Ma. Zmieniono układ kolumn raportu kasowego, teraz odpowiada w pełni typowym drukom akcydensowym.

Systemowe: Dalsze porządki. Moduł Raporty i wykresy zmienia nazwę po prostu na WYKRESY, Wyroby węglowe to teraz po prostu WĘGIEL, Opakowania Niebezpieczne to OPAKOWANIA, Terminarz i CRM to TERMINARZ. Unowocześniony interfejs modułu KASA FISKALNA.


sobota, 1 listopada 2014

Menu: Rozszerzone funkcje menu programu. Teraz zarówno w drzewku funkcji, jak i w głównym menu niektóre moduły udostępniają funkcję szybkiego tworzenia nowego dokumentu. Na przykład moduł Faktury udostępnia tworzenie nowej faktury bez potrzeby uruchamiania modułu Faktury.

Internet: Moduły techniczne przeniesione do menu. Moduły o charakterze technicznym - Mailing, SMS, Chmura - zostały przeniesione do menu Opcje. Włączono sprawdzanie ilości nie wysłanych SMS podczas zamykania programu.

ISP: Uproszczenia w programie. Zrezygnowano z prezentacji dodatkowych dokumentów w module ISP.Rozliczenia, użytkownicy programu nie polubili tej funkcji. Przywrócono za to filtrowanie rozliczeń po dacie.

Systemowe: Można wybrać kolor okien. Drobna, a skąinąd fundamentalna zmiana: teraz można samemu wybrać zarówno kolor głównego panelu nawigancyjnego, jak też i kolor okien w programie. Standardowy kolor biały dla niektórych osób bywa męczący, dlatego można go teraz zmienić na dowolny inny.

Systemowe: Różne ulepszenia interfejsu. Ulepszone wypełnianie tabel. Poprawiono interfejs kilku modułów, w tym modułu Umowy, Ryczałt, Delegacje. Można teraz wygodnie filtrować rejestr sprzedaży.© Studio JZK programy komputerowe, 1992-2017
© Studio JZK sp. z o.o. 2012-2017
Wszelkie prawa zastrzeżone.