Studio JZK     Druczek   Warsztat   Serwis   Majster   Fakturzysta   Rolnik   Hotel   Lokator   Kancelaria   Mecenas   Szkoła   Gabinet  

Blog programistów

czwartek, 31 marca 2011

Bazy danych: Plik jzk.net zawiera komplet informacji o kopii programu: ID instalacji, nazwę uruchomionej aplikacji oraz ID procesu. Plik jest automatycznie aktualizowany w czasie pracy - kolejne kopie programu dopisują i usuwają z niego dane. Bardzo ważne jest zatem podczas pracy w sieci, aby wszystkie kopie programu były w tej samej wersji. Najłatwiej osiągnąć to za pomocą pełnej instalacji serwerowej.

Licencje: Wprowadzono weryfikację ilości uruchomionych stanowisk pod kątem zgodności z wykupioną licencją. Nie daje nam satysfakcji konieczność zakładania z góry, że niektórzy użytkownicy są nieuczciwi, ale takie są niestety realia. Piractwo w Polsce cały czas jest sporym problemem, a użytkownicy przyłapani na nielegalnym użytkowaniu oprogramowania potrafią mieć jeszcze o to pretensje. Nie pozostaje nam nic innego, jak wprowadzać kolejne blokady w programie. Uczciwi użytkownicy nic nie zauważą i to jest najważniejsze, bowiem żadne systemy weryfikacyjne nie powinny uniemożliwiać normalnej pracy osobom, które za to zapłaciły. Osobom, które użytkują program na większej ilości stanowisk niż opłacona, zalecamy niezwłoczne wykupienie rozszerzenia.


poniedziałek, 28 marca 2011

Administrator: Teraz dostępna jest opcja podglądu fizycznej zawartości poszczególnych obiektów za pomocą wbudowanej przeglądarki hexadecymalnej. To wygodne dla rozwiązywania problemów z bazą danych.

Bazy danych: Teraz podczas pracy w sieci tworzony jest plik synchronizacji jzk.net. Powinien on być obecny cały czas podczas pracy programu i automatycznie usunięty przy jego poprawnym zamknięciu. Plik służy synchronizacji danych między stanowiskami. Niektóre operacje wymagają pracy na wyłączność, dlatego program musi mieć narzędzia do weryfikacji tego faktu.


sobota, 26 marca 2011

Systemowe: Nowe, rozszerzone opcje logowania na stronie www.jzk.pl/zaloguj. Teraz można pobrać osobisty kupon rabatowy i wykorzystać go do najbliższego zamówienia nowej licencji.


piątek, 25 marca 2011

gabinet_receptym.gif

Gabinet: Rozwinięta opcja drukowania czystych bloczków recept. Teraz nowe, przejrzyste okienko i bardzo przejrzysta funkcja drukowania. Drukowanie bloczka recept do wypełniania ręcznego nigdy nie było takie proste. Wykorzystaj tę funkcję i przygotuj recepty dla znajomych lekarzy w PDF. Ta sama funkcja dostępna jest teraz także jako osobny program mikroGABINET. Zapraszam do pobierania!


piątek, 18 marca 2011

Administrator: Teraz lepsza, bardziej przejrzysta prezentacja danych w module ADMINISTRATOR.

Administrator: W module ADMINISTRATOR teraz nowe narzędzie - hexadecymalna przeglądarka plików baz danych. Narzędzie absolutnie podstawowe do diagnozy ewentualnych problemów z bazami danych.


środa, 16 marca 2011

Bazy danych: Poprawiona reakcja na sytuacje awaryjne. Teraz jeśli wystąpi problem z uszkodzoną bazą danych, plik zostaje automatycznie przeniesiony pod inną nazwę. W ten sposób uszkodzona baza danych nie blokuje już normalnej pracy programu. Dodatkowo komunikat błędu, jak i nowa nazwa pliku, zawiera teraz precyzyjne wskazanie miejsca w pliku, gdzie wystąpił błąd.


poniedziałek, 14 marca 2011

Aktualizacje: Zaktualizowany system aktualizacji internetowych. Teraz aktualizacja jest udostępniana przez system wyłącznie po pozytywnym zweryfikowaniu ważności, aktualności i świeżości licencji. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowej wersji Pakietu JZK, która wykona konwersję baz danych do nowego formatu. Powrót do starego formatu bazy danych nie jest technicznie możliwy, zatem przed udostępnieniem aktualizacji konieczna jest weryfikacja, czy użytkownik ma prawo do instalowania nowej wersji programu. Wszyscy unikamy w ten sposób przykrych niespodzianek. Ponieważ dotyczy to NOWEJ wersji programu, aktualizacja jest dostępna wyłącznie dla osób posiadających aktualnie nabytą licencję, tj. w ciągu ostaniego roku.

Licencje: Teraz użytkowany przez nas system zamówieniowy automatycznie nalicza punkty. Po przekroczeniu pewnego progu, za każde wydane złotówki naliczane są punkty. Za sytuacje awaryjne (wezwanie do zapłaty itd.) odejmowane są punkty. Każdy punkt zwiększa rabat dostępny dla danego klienta. Punkty przepadają po roku od ostatniego zakupu oraz w razie wygaśnięcia licencji. Premiujemy lojalność i regularne wznawianie licencji. Punkty można skonsumować na 2 sposoby jako bezpośredni rabat w złotych, są one też automatycznie uwzględniane przy generowaniu automatycznej oferty wznowienia licencji.

Licencje: Niezależnie od punktów, płatność z góry premiowana jest kuponem rabatowym, nawet na 90 zł! Można go wykorzystać do końca danego roku na dowolny zakup licencji w naszej firmie. Kupon można też przekazać innej osobie. Kupon generowany jest automatycznie przy realizowaniu zamówienia opłaconego z góry.


sobota, 12 marca 2011

Tabele: Poprawiona klikalność tabel. Teraz przejście do kolejnego wiersza tabeli nie powoduje uciążliwego mrugania ekranu. Ponieważ w większości tabel został już zaimplementowany elegancki wielokolumnowy standard wyświetlania, opcja ROZWIŃ WIERSZE znika jako kompletnie zbędna. Dodatkowo poprawi to wizualną stabilność aplikacji. Im mniej opcji, tym lepiej. Czas przeprowadzić wiosenne porządki i usunąć niektóre opcje, które są tylko zaszłościami.

Drukowanie: Teraz podczas drukowania wyświetlany jest pasek postępu. Widać wtedy dokładnie, co program robi - co ma sens zwłaszcza w przypadku długaśnych wydruków, typu książka przychodów i rozchodów składająca się z 965 pozycji, jaką mieliśmy w testach.

Faktury: Teraz można włączyć w ustawieniach drukowanie numeru telefonu nabywcy na fakturze, a nawet numeru komórki, GG i Skype, o ile tylko rzecz jasna były podane w danych klienta. Rzecz na codzień kompletnie zbędna, natomiast wielu osobom jak się okazuje taka opcja jest bardzo przydatna.


piątek, 11 marca 2011

Bazy danych: Przygotowujemy nowy system baz danych. Dzięki współpracy kilku naszych klientów system baz danych będzie dobrze zoptymalizowany pod kątem dużych zestawów danych.

Faktury: Przyspieszone dodawanie pozycji do faktury. Przyspieszone także otwieranie okna NOWA FAKTURA - teraz program nie sprawdza, czy numer jest wolny, robi to dopiero w momencie akceptacji dokumentu. Przyspieszona praca w różnych innych miejscach programu.


czwartek, 10 marca 2011

Systemowe: Teraz plik instalacyjny każdego programu JZK bierze pod uwagę istnienie plików poprzedniej wersji programu i wypakowuje tylko te, które zostały przez niego zaktualizowane. W ten sposób wypakowywanie plików ogranicza się tylko do nowości i jest przez to dużo szybsze.

Kontrahenci: Ulepszony wybór z bazy kontrahentów i innych obiektów teleadresowych. Teraz dane są prezentowane w sposób czytelny i kompaktowy.


środa, 9 marca 2011

Bazy danych: Pracujemy nad nowym systemem baz danych. Opracowano już funkcje szybkiej edycji i usuwania danych. Zapisywanie danych w bazie oparte jest o pełne klastry, których wielkość można wewnętrznie regulować - większe klastry to wygoda codziennej pracy, ale i więcej straconego miejsca, a więc większy rozmiar plików na dysku. Czasami warto ;) Edycja teraz jest błyskawiczna, bo zamiast całej bazy zapisywany jest tylko drobny rekord, pod warunkiem wszakże, że nowa wersja obiektu nie jest znacząco większa niż poprzednia. Większość poprawek w bazie danych nie zmienia rozmiaru rekordu, tylko zawartość poszczególnych pól. Podobnie usuwanie danych to teraz tylko oznaczenie rekordu jako usunięty, bez fizycznego przebudowywania bazy danych, co jest jakieś tysiąc razy szybsze - zależnie oczywiście od rozmiaru bazy danych.

Ustawienia: Usunięto kilka niepotrzebnych, zbędnych już opcji w programie.

Faktury: Usunięty problem z niepożądanym zmiemianiem formy płatności za fakturę po jej częściowej edycji.

Kopie zapasowe: Poprawione odtwarzanie danych z kopii zapasowej. Usunięty męczący komunikat "brak miejsca w magazynie dla wykonania tego polecenia", teraz jest już OK. Problem wynikał z problemu ze zwalnianiem pamięci we współpracy z biblioteką CABINET.DLL.


wtorek, 8 marca 2011

Pożegnania: Żegnamy program MOJE KONTO. Już nie czas, nie miejsce i nie sezon. Możemy więcej czasu poświęcić na inne programy.

Systemowe: Wyłączone podwójne zapisywanie bazy danych podczas zmiany danych w tabeli. W ten sposób edycja jest zamykana 2x szybciej.


niedziela, 6 marca 2011

Systemowe: Trwają intensywne prace nad nowym systemem baz danych.

Systemowe: Teraz inteligentne sortowanie kolumn jeszcze mądrzejsze, w większości przypadków jest teraz kompletnie niewrażliwe na wybrany sposób formatowania danych.


czwartek, 3 marca 2011

Pożegnania: Żegnamy program BIURO RACHUNKOWE. Mimo faktu, że wiele biur rachunkowych to nasi klienci, program nie sprzedawał się dobrze. Osoby, które nabyły licencję, otrzymają zwrot za niewykorzystany okres albo licencję na dowolny inny program z Pakietu JZK, mogą także pozostać przy ostatniej dostępnej wersji programu.

Książka: Wewnętrzna zmiana formatu bazy danych książki przychodów i rozchodów, rejestru VAT i ryczałtu ewidencjonowanego. Poza zmianą nazwy pliku, użytkownik nie zauważy zmian. Modyfikacja ma charakter techniczny.

Pamięć: Żarłoczność programu na pamięć została poskromiona. Wszystkie bazy, które nie są aktualnie potrzebne, wyrzucane są z pamięci. Gdy będzie potrzeba, zostaną z powrotem załadowane. Tym sposobem nie ma już efektu puchnięcia programu w czasie pracy. Wcześniej potrafił zjeść nawet 300-400MB pamięci RAM w czasie pracy po dłuższym klikaniu po modułach, teraz spokojnie 100 MB wystarcza. Większość użytkowników powinna zauważyć po pierwsze większą szybkość pracy, o ile mają niedużo pamięci, a po drugie większą stabilność pracy. Zwalnianie pamięci następuje w momencie przełączania modułów, dlatego warto to robić co jakiś czas. Informacja o użyciu pamięci będzie teraz widoczna w dolnym pasku głównego okna programu.

Zakupy: Nieco poprawek w module ZAKUPY. Teraz program nie pozwoli wystawić PZtki, jeśli jedna PZtka już była wystawiona. Podobnie zresztą z wystawieniem WZtki w module FAKTURY.


środa, 2 marca 2011

Bazy danych: Pracujemy nad rozwojem formatu baz danych. W najbliższych dniach nie będzie aktualizacji, za to finalnie powinniśmy otrzymać nowy, pojemny format bazy danych, oparty o stronicowanie, drzewa binarne i parę innych sympatyczności. W sumie mocno poprawi się praca w sieci i ogólnie praca z programem, ponieważ dodawanie elementów do bazy będzie bardzo szybkie, a edycja powodować będzie zapisanie jednego elementu, a nie całej bazy danych. Zobacz więcej.

Bazy danych: Nowy system baz danych dostępny będzie rzecz jasna wyłącznie dla osób posiadających licencję nabytą w ciągu ostatniego roku, z ważnym dostępem do aktualizacji. Osobom posiadającym starsze licencje zaoferujemy korzystne upgrade.

Systemowe: Kto miał zrobić noworoczną konwersję stawek VAT, już ją zrobił - zatem ta opcja znika z programu.


wtorek, 1 marca 2011

Faktury: Poprawiony wybór waluty i tabeli kursów podczas wystawiania nowej faktury.

Faktury: Teraz w oknie NOWA FAKTURA pokazywany jest standardowy, pełnowartościowy podgląd wydruku, bardziej czytelny i z opcją skalowania. Taki szybki podgląd będzie niedługo dostępny we wszystkich oknach tworzących jakiekolwiek dokumenty, na początek fakturowe/sprzedażowe/zakupowe.© Studio JZK programy komputerowe, 1992-2017
© Studio JZK sp. z o.o. 2012-2017
Wszelkie prawa zastrzeżone.